15.11.2017 / 14:28

Účast ZŠ Haškova v projektu Erasmus + vrcholí

V letošním školním roce završíme tříletou účast ve vzdělávacím programu Erasmus +, který v roce 2015 vznikl za podpory Evropské unie. Ze 150 projektů podaných v České republice ZŠ Haškova získala schválení projektu s názvem „The world we live in,“jehož se pod vedením Mgr.K.Kuncové stala i hlavním koordinátorem.

Již na podzim roku 2015 naše škola hostila partnerské školy z Itálie (Altavilla Milicia), Polska ( Galkóv Dužy), Rumunska (Urdari) a Turecka (Mersin). Zahraniční delegace těchto škol poznávaly naši kulturu, krásy Uničovska a přilehlého okolí, zároveň však společně všichni diskutovali nad budoucími tématy, plány a aktivitami spojenými s prací v mezinárodním projektu.

V květnu 2016 se koordinátoři partnerských škol sešli v tureckém městě Mersin, kde prezentovali a porovnávali první výsledky zadaných aktivit. Tématem setkání bylo zpracování časopisů a knih s příběhy ze života prarodičů dětí. Na základě společného úsilí všech zúčastněných škol vznikla zajímavá kniha vzpomínek.

Říjen 2016 patřil hudební oblasti. Na další návštěvě v rumunském Urdari žáci a učitelé předvedli české lidové tance a písně formou živých vystoupení. Výsledkem tohoto setkání bylo zpracované DvD tradičních tanců.

V červnu 2017 se zástupci naší školy podělili o kulinářské umění v italské škole „Altavilla Milicia.“ Představili a na místě i připravovali „Menu“ typické pro danou zemi. Bylo se na co dívat, i ochutnávat. Společná kniha národních receptů obohatila naši knihovnu.

Dva roky utekly jako voda a Erasmus+ pomalu vrcholí. Za příjemnými zážitky, cestami za novými přáteli stojí ale velká práce mnoha vyučujících a jejich žáků. Vedle pravidelných videokonferencí , záznamů z aktivit nás ještě čekají poslední dvě setkání.

Podzimní čas letos zpestříme návštěvou v polské škole „Galków.“Během týdenního pobytu mezinárodní týmy sestaví průvodce o cestování a slovníky s frázemi spojenými s cestovním ruchem.

Celý projekt  zakončíme v jarním období v  Itálii. Těšíme se na výstavy všech prací a zhlédnutí dokumentů, které se díky velkému nadšení a motivaci podařilo zrealizovat.

Mgr. J. Ryšavá, ZŠ Haškova