13.02.2020 / 17:16

Jsme první ve střední Evropě!

Už jste slyšeli o TeachOUTU? Nebo jste zahlédli skupinku dětí ZŠ Haškova na náměstí, jak stojí u kašny, u Mariánského sloupu, před radnicí a všichni mají v ruce mobil, něco fotí a hraje hudba? Ne, to není hledání pokémonů. Jedná se o využití nové mobilní aplikace, která slouží k výuce angličtiny přímo v reálném prostoru. Díky projektům Erasmus+ se učitelé Haškovy školy dostali k velké novince ve výuce. A jsme z ní nadšeni. Aplikace ukazuje dětem, že mobilní telefon může sloužit také jako hravá pomůcka pro zdokonalování znalostí cizího jazyka.

Aplikace TeachOUT (česky Učit se venku) slouží jako interaktivní průvodce historickými památkami Uničova. A jak to celé funguje? Hru neboli naučnou stezku si může projít každý, kdo si zdarma na Googleplay stáhne aplikaci TeachOUT do svého mobilního telefonu. Chcete si ji projít s rodinou během odpolední procházky? Přijela vám do Uničova návštěva ze zahraničí? I v tomto případě hru můžete použít. V aplikaci si najdete naši hru pod jménem Uničov treasure, stáhnete si ji doma a pak už v klidu bez použití dat můžete začít. Čeká vás procházka s 11 zastaveními, zobrazí se vám mapa s 11 body, kam máte postupně dojít. Jakmile se přiblížíte k danému místu, v mobilu se vám automaticky načte anglický text o památce, zobrazí se další úkoly, které můžete splnit, odpovědět na kvízovou otázku, vyfotit určité místo nebo něco nakreslit. Z telefonu vám v té chvíli bude znít hudba odpovídající slohovému období, ze kterého památka pochází. Stezku mohou procházet žáci také jako soutěž, kdy se každé skupině počítají body za správné odpovědi a čas. Děti se například dozví, k čemu sloužila koncertní síň po 2.světové válce, odkud byla vedena voda do uničovských kašen nebo kdy pobýval Josef II. v Uničově. Uslyší hudbu W.A. Mozarta, hudbu ze středověku nebo z období baroka a naučí se nová slovíčka z angličtiny.

Aplikace TeachOUT byla před rokem vyvinuta v rámci jiného projektu mezi Slovinskem, Portugalskem a Norskem a my jsme pyšní, že ji můžeme jako první ze zemí střední Evropy představit právě v Uničově. V plánu máme vytvoření dalších stezek v našem okolí, které budou zaměřeny nejen na historii, ale také na přírodovědné a zeměpisné znalosti. Jednotlivé trasy nám pomohou vytvořit naši žáci, takže se jejich znalosti z různých oborů mohou propojit v praktickém využití. A o to nám nejvíc jde. Ukázat dětem, že znalosti jsou nejdůležitější, pokud je umíme prakticky využít a že učení může být i zábavné.

Mgr. Zuzana Gucká

IMG-20191121-WA0000