07.01.2019 / 15:32

Čtenářský koutek – Haškoutek aneb Ponoř se do čtení

Na jaře minulého školního roku se ve škole na chodbě druhého stupně objevila malá knihovnička s dvěma sedacími pytli. A proč? Aby mohli žáci trávit smysluplně volný čas o přestávkách, přišli na to, že čtení může být spíš radost, a mohli si libovolnou knížku půjčit třeba i domů. Musíme si přiznat, že zájem spíše vzbudily sedací pytle nežli samotné knihy. Proto jsme se rozhodli čtenářský koutek trochu vylepšit a také zapojit přímo děti.

Od tohoto září je možné knihovničku nalézt v obou patrech druhého stupně i s pohodlnými křesílky, ba dokonce i na prvním stupni se mohou žáčci odebrat do nově vytvořeného čtenářského koutku. Inventář jsme obohatili o spoustu nových knižních titulů    (a budou přibývat), jež byly vybrány pečlivě a s citem tak, aby se čtení pro žáky každého věku stalo zábavou, nikoliv nutným zlem. Navíc byly knihy, samozřejmě s ohledem na věk dětí, přidány do seznamů doporučené četby v rámci hodin českého jazyka. S knihami se mimo jiné pracuje ve čtenářských dílnách, myslíme si totiž, že propojení s výukou je velmi důležité.

U koutků jsou také vyvěšeny nástěnky s pravidly užívání, knižními katalogy nebo básněmi. A právě sem mohly během září děti připisovat své návrhy a nápady na název koutku. Nejvícekrát se vyskytlo jméno Haškoutek, k němuž jsme přidali přízvisko Ponoř se do čtení a vznikl nám tak nápaditý název. Jednou za čas mají žáci možnost na nástěnku napsat, jaké  by chtěli v knihovničce knihy, a v neposlední řadě se chystají soutěže o různé ceny, díky nimž se, doufejme, zapojí ještě více žáků.

Věříme, že si díky Haškoutku  děti najdou ke knihám pozitivní cestu, a současně tak budou rozvíjet svoji čtenářskou gramotnost, která je v dnešní době velmi důležitá.

Mgr. Martin Kreuziger

IMG_0533 IMG_0534 IMG_0549 (1) IMG_0550 (1)