Španělsko, Malaga - 3. společné setkání

27. 5. - 1.6.2012

Koncem května jsme uskutečnili plánované setkání partnerů projektu Comenius ve španělské Malaze. Čtyři zástupci žáků z pátého a šestého ročníku a dva učitelé vyrazili 27. května z ruzyňského letiště na pětidenní poznávací cestu. Připravený program sliboval řadu zajímavých zážitků a nových zkušeností. V úvodu jsme se seznámili se samotnou školou a její historií. Je podobná té naší, protože vznikla v centru města při klášteře. Pak jsme navštívili radnici a park na pobřeží. Navečer nás i přátele z Anglie potěšilo koupání v moři. Vzhledem k věku žáků ideální aktivita na první seznámení a poznání.

Další dny opět návštěvy senzačních míst v historickém centru Málagy a okolí. Muzeum Pabla Picassa mapující jeho umělecký vývoj, římský amfiteátr, maurský hrad, katedrála, botanická zahrada s testem zaměřeným na poznávání palem, jeskynní systém s nálezy osídlení z doby kamenné v Nerje. Mezitím probíhaly společné, výtvarné a rukodělné, aktivity žáků. Společně tvořili „picassovský“ obraz, modelovali z hlíny artefakty z muzeí a … poznávali záludnosti vln i teplou náruč moře. Pravda, v pozdních odpoledních hodinách, ale za to jsme byli, my i Angličané, moc rádi. Tepla bylo dost a sluníčko nebylo tak silné.

Zajímavým zážitkem byl čtvrteční piknik. Každá skupina připravila ostatním ukázku národní speciality. Ochutnali jsme španělskou paellu – rýži s plody moře a anglický kuřecí salát s hroznovým vínem. I naše „česnečka“ sklidila uznání. Každý si mohl vybrat a ochutnat. Každá země má jinou chuť, jiné zvyky, jiné tradice, ale všichni si dokážeme porozumět a všichni můžeme být kamarádi. To jsme si z Málagy přivezli domů. Další setkání je v prosinci u nás, v Uničově. Věříme, že i náš program naše přátele zaujme a odvezou si domů tolik zážitků, jako my.