« zpět
29.05.2018 / 12:07

Haškova se rozloučila s projektem Erasmus +

ZŠ Haškova se  v roce 2015 stala hlavním koordinátorem mezinárodního projektu Erasmus +, jenž nesl  tematickýnázev „The world we live in.“ Po dobu tří let se žáci a učitelé z 5 evropských partnerských škol, ZŠ Haškova z České republiky, Galkow Duzy z Polska, Mersin z Turecka, Altavilla Milicia z Itálie a Urdari z Rumunska, podíleli na rozvoji mezinárodní spolupráce, tvorbě interaktivních činností, realizaci videokonferencí, dokumentaci tradičních písní a tanců, ukázkám tradičních receptur, výrobě plakátů, knih s několika příběhy a mnoha dalším činnostem. To vše samozřejmě v anglickém jazyce.

Žáci během výměnných pobytů získali vlastní zkušenosti díky ubytování v rodinách zahraničních kamarádů.

Cílem projektu bylo nejen zlepšení jazykových dovedností, ale i seznámení se s kulturními zvyky, historií partnerských zemí, porovnání školských systémů, zvýšení kvality učení a výuky na základě získaných zkušeností při návštěvách partnerských škol.

V týdnu od 7. do 12. května 2018 proběhlo závěrečné rozloučení tříleté spolupráce na Sicílii. Hostiteli se stali učitelé a žáci italské školy Instituto Comprensivo Statale Altavilla Milicia.

Malebné městečko na břehu Středozemního moře uvítalo 1. den v Belvederu všechny zahraniční účastníky sváteční atmosférou. Po proslovu starosty města, ředitele školy, koordinátorů italského projektu následovalo taneční vystoupení dětí v tradičních sicilských kostýmech. Zpestřením celého uvítání byla i výstava historických vozidel s okružní jízdou kolem pobřeží. Jedinečné okamžiky byly přenášeny do živého vysílání sicilské televize.

Následně se všichni odebrali na školní konferenci, kde následovalo shrnutí celé tříleté mezinárodní spolupráce projektu Erasmus+. Studentský výbor prostřednictvím video prezentací komentoval návštěvy a aktivity jednotlivých zemí. Celé setkání doprovázel školní orchestr, který slavnostní okamžiky zakončil hymnou Evropské unie – „Óda na radost“ (L. van Beethoven). Po skončení uvítacího ceremoniálu se koordinátoři partnerských škol sešli na společném jednání a ostatní účastníci projektu si vyzkoušeli ve školní dílně výrobu ovoce ze sicilského marcipánu dle tradiční receptury. Zážitky nejen z výroby byly opravdu sladké.

Nabitý program pokračoval společným obědem, kde bylo možné ochutnat sicilské pokrmy, místní sýrové a klobásové výrobky. Ještě téhož dne jsme si nenechali ujít návštěvu zříceniny kostela Santa Maria di Campogrosso, historického mostu Ponte Saraceno a několika menších přírodních rezervací.

            Následující dny byly naplněny návštěvami sicilských skvostů. K nezapomenutelným zážitkům patří prohlídka města Marsala, historických vinných sklepů a vinotéky Florio, což bylo spojeno nejen s podrobným výkladem a charakteristikou produktů, ale i degustací čtyř druhů vín. Při pobytu na Sicílii nelze opominout ani archeologický park v Taormině,

řecké divadlo – Teatro Greco z 3. st. p. n. l. a starověké archeologické naleziště Naxos.

Zajímavosti jsme objevili také při prohlídce města Bagheria – rozprostírá se na pobřeží moře a je 15 km vzdálené od Palerma. Villa Palagonia, patricijská vila z počátku 18. století nese přezdívku – vila příšer, je pohádkově lemována sochami monster zobrazující groteskní postavy. Zcela jiný pohled na umění nám umožnila expozice italského malíře Renata Guttusa.

Hlavní město Palermo nás oslovilo nevšední atmosférou pouličního ruchu, obchodováním v nejrůznějších zákoutích, škálou dopravních prostředků aj. Kostel Santa Caterina ze 17. století ovšemnelze přehlédnout, stejně i další katedrály a historické objekty.

Poslední den patřil návštěvě muzea v Termini  a návštěvě muzea těstovin v malebném městečku Trabia.

            Týden plný historie, archeologických skvostů, účast na „Street Food Feast,“ upevnění vzniklých přátelství, konverzace v anglickém jazyce, vyvrcholil předáním certifikátů všem zúčastněným, vzájemným poděkováním zahraničním koordinátorům, učitelům a žákům.       Jak jinak poznávat svět, v němž žijeme, než aktivní účastí, komunikací, poznáváním odlišností, které nás všechny obohatí jak lidsky, tak především profesionálně.

Erasmus + končí, za tříleté období 2015-2018 naplnil své cíle a veškerá očekávání.

Velké poděkování za zprostředkování všech nových zkušeností, zážitků a realizaci celého projektu patří koordinátorce Mgr. Kateřině Kuncové.

Za velkou podporu, spolupráci a zajištění nutných podmínek děkujeme řediteli ZŠ Haškova Mgr. Svatopluku Vlkovi, dále Mgr. L. Schenkové, Mgr. T. Šleškové, Mgr. Z. Gucké a všem pedagogům a žákům, kteří se po celé tři roky cílevědomě a aktivně podíleli na projektové práci.

Na shledanou, goodbye, arrivederci, do widzenia, la revedere, güle güle

                                                                                                                Mgr. Jana Ryšavá

 

Obrázek1 Obrázek2 Obrázek3 Obrázek4 Obrázek5 Obrázek6