02.11.2016 / 14:40

Erasmus + - Návštěva Rumunska

V týdnu od 15. - 22. 10. 2016 se uskutečnila další výprava v rámci mezinárodního projektu Erasmus+ - tentokrát do Rumunska. Na cestu se vydali 3 učitelé a 4 žáci ZŠ Haškova.

Cílem byla návštěva základní školy v obci Urdari v jižní části země, kde jsme se setkali také s dalšími partnery projektu z Itálie, Polska a Turecka.

Naše putování začalo návštěvou české vesnice Svatá Helena, která leží v regionu Banát. České osídlení tohoto místa se datuje již od počátku 19. století.

Vřelé přijetí krajanů a skvělá domácí strava byla milou odměnou za celodenní cestování. Naše děti tak mohly zažít pravou venkovskou romantiku se stádem ovcí procházejícím kolem domu, která již z našich vesnic vymizela. Potěšující pro nás bylo zjištění o udržování českých tradic, písní i tanců místními obyvateli a dětmi navštěvujícími českou školu. Poděkování a vděčnost za celkovou atmosféru náš tým vyjádřil krátkým hudebním vystoupením.

Během cesty k našemu cíli jsme obdivovali krásy řeky Dunaj, její soutěsky na hranicích se Srbskem a obří přehradní elektrárnu Železná vrata. Pozornosti neušla ani socha krále Decebala.

Následující den nás čekala návštěva školy v rumunském Urdari a aktivity spojené s náplní projektu Erasmus +. Hlavním bodem programu tohoto setkání bylo získat a porovnat znalosti o historii, folklóru a tradicích jednotlivých zemí. Děti se též seznámily s výukou v rumunské škole.Přímo se začlenily do školní práce v hodinách přírodopisu a pracovních činností, poznaly školní uniformy, způsob organizace výuky a volného času.

Vrcholem vzájemné spolupráce se staly ukázky prezentací o historii zemí a živá vystoupení zahraničních škol s pásmem folklórních písní a tanců.

Vystoupení našich žáků vyvolalo velký ohlas. První společný den byl zakončen ochutnávkou rumunských národních pokrmů.

V dalších dnech si učitelé z rumunské školy pro nás připravili zajímavý poznávací program. Navštívili jsme pravoslavný klášter Tismana v blízkých horách, kde nás řádové sestry pohostily místní sladkou specialitou. Velkou zajímavostí se v blízkosti kláštera stala jeskyně, v níž byl během 2. světové války ukryt rumunský národní poklad. Za zminku také stojí slavná keramická dílna ve městě Horezu a solné doly Salina Ocnele Mari, které jsou dnes už pouze rekreační zónou. Ve vesnici Curtisoara, muzeu lidových staveb, jsme mohli vidět zajímavou expozici a představit si život v 18. – 19. století.

Součástí programu byla také prohlídka města Targu jiu, jež se pyšní nádhernými moderními sochami slavného rumunského sochaře Constantina Brancusiho, jenž se v roce 1903 vydal pěšky do Paříže. Stal se slavným a uznávaným umělcem abstraktního expresionismu.

Výprava nám přinesla nejen poznání přírodních krás, folkloru, historie a současného života obyvatel Rumuska, ale také množství nových kontaktů a přátel z řad učitelů, dětí a všech účastníků akce. Celotýdenní pobyt v rodinách, konverzace v anglickém jazyce pomohla k upevnění a rozvoji jazykových znalostí, živá vystoupení v překonání bariér, ale i úspěšné prezentaci české kultury a naší základní školy. Všichni jsme odjížděli s velkým poděkováním, vzpomínkami, které dlouho zůstanou v našich myslích.

Děkujeme všem zúčastněným za pomoc při organizaci a za zdárné zvládnutí celé akce.

Mgr. Zuzana Gucká, Mgr. Jana Ryšavá

20161016_094200 20161016_114741 20161016_124945 20161016_144633 20161018_093615 20161018_155450 20161019_103332 20161019_125356 20161020_110138 20161020_115144