Letem Evropou

Už jste někdy zvládli proletět 12 států Evropy během pátečního odpoledne?  Že se to nedá zvládnout? Ten, kdo přišel v pátek 22. června k nám na „Haškárnu“, tak se přesvědčil, že u nás ve škole je možné vše a ještě mnohem víc.

Dvanáct našich tříd se proměnilo ve Španělsko, Polsko, Anglii, Slovensko, Česko, Francii, Německo, Maďarsko, Itálii, Lotyšsko, Řecko a Belgii a vestibul školy se proměnil v odletovou halu. V každém ze států (třídy) byly připraveny zajímavé informace o daném státu a zábavné vědomostní a sportovní úkoly. „Cestující“ si tak v Řecku vyzkoušeli olympijský trojboj po Haškovsku, ve Španělsku mohli odplout lodí Kryštofa Kolumba, v Polsku si zkusili nakreslit kostel v Ledzinách, v Anglii se stali Sherlockem Holmsem a luštili tajný zrcadlový kód, na Slovensku pomáhali hledat rozuteklé ovečky, v Česku vymysleli vlastního robota, ve Francii poznávali významné památky a snažili se postavit ještě vyšší „Eiffelovku“, v Belgii ochutnali pravé belgické palačinky, které si také sami nazdobili, v Německu se stali automobilovými techniky, v Maďarsku navlékali korále, v Itálii pomáhali řešit šifru mistra Leonarda a v Lotyšsku navštívili celou lotyšskou vesnici a na koni, s mečem v ruce, trefovali cíl. A to je jen hrstka toho, co si naši cestující na cestě Evropou zažili, prožili, zkusili……

Myslím, že na páteční odpoledne to není vůbec špatný výkon. Co říkáte? Všichni cestující pak s chutí doplnili síly v našem bufetu.  Před školou byla připravena velká nafukovací skluzavka, a tu naši malí cestující zdolávali až do večerních hodin. Celá tato akce byla součástí projektového týdne, během kterého pracovali žáci ve svých třídách na tom, aby pro páteční odpoledne vytvořili tu správnou evropskou atmosféru, ale aby se také něco nového naučili a dozvěděli.

Do projektu se zapojila i Městská knihovna, Městské informační centrum a Šatlava. Také zde byly pro všechny žáky Haškovy školy připraveny krátké soutěže a kvízy o EU. Se svými pedagogy žáci pátrali po zajímavých informacích daného státu a vše co se dozvěděli,  zprostředkovali  různých formách našim pátečním  „cestujícím“.
Akci si nenechalo ujít 47 rodinných týmů v celkovém počtu 150 soutěžících.

ŠD Haškova